Hotel & Restauracja Antonińska, Leszno
Sauna - wyjątkowa terapia dla duszy i ciała
  1. Home
  2. News
  3. Sauna - wyjątkowa terapia dla duszy i ciała

News

Check-in
Check-out

Sauna - wyjątkowa terapia dla duszy i ciała

26 of August 2021

Sauna to idealny sposób na regenerację sił i pozbycie się napięć mięśniowych, a w okresie zmniejszonej odporności na infekcje na zahartowanie organizmu. Dowiedz się więcej o saunach i przekonaj się, dlaczego warto zainteresować się saunowaniem.

Nie ma nic bardziej fińskiego niż sauna. Choć sauny występowały w różnych kulturach, to właśnie w Finlandii sauna stała się nieodzownym elementem kultury narodowej. 

Dlaczego? W przeszłości sauny były po prostu bardzo praktyczne. W mroźnej i zasypanej śniegiem Finlandii, sauny były jedynym miejscem, w którym zimą można było zrobić pranie. W końcu było to jedyne miejsce, w którym był dostęp do bieżącej wody. Z tego samego powodu dość często zdarzało się, że kobiety rodziły dzieci właśnie w saunie i jeszcze dziś żyje wielu Finów, którzy urodzili się właśnie w takich warunkach. Naturalnie podczas porodu sauna nie była nagrzana, ale ze względu na dostęp do wody, było to najbardziej sterylne miejsce w domu. 

O przywiązaniu Finów do sauny najlepiej świadczy fakt, że według różnych szacunków w całym kraju, liczącym nieco ponad 5 milionów mieszkańców, możemy znaleźć około dwóch milionów saun! Sauny znajdziemy nie tylko w prywatnych mieszkaniach, czy domach, ale także w dużych firmach, czy instytucjach. A prezydent i premier Finlandii posiadają swoje oficjalne, rządowe sauny. 

Tradycyjne sauny ogrzewane były drewnem, które spalane były w piecykach z kominem lub bez. W przypadku saun ogrzewanych piecykiem bez kominka mówimy o saunach dymnych. Ten rodzaj sauny do dziś Finowie uważają za najlepsze rozwiązanie. Naturalnie nie przebywało się w nich w dymie. Gdy drewno wypaliło się, drzwi do sauny były najpierw na chwilę otwierane, aby wypuścić dym i uzyskać pożądaną temperaturę. Dziś do ogrzewania saun służą przede wszystkimi piecyki gazowe lub elektryczne.

A jaka temperatura w saunie jest najlepsza? Fińskie Towarzystwo Sauny rekomenduje temperaturę pomiędzy 80, a 100 stopni Celsjusza, ale niektóre osoby preferują nieco niższą temperaturę, dlatego w naszym Wellness & Spa temperatura dostosowana może być do państwa indywidualnych potrzeb w zakresie 60-110 stopni C.

Dlaczego warto korzystać z sauny? Finowie twierdzą, że sauna "oddala gniew i wysusza żółć", która nagromadziła się w naszym organizmie podczas dnia. Regularne korzystanie z sauny poprawia także jakość skóry, skutecznie redukuje zmęczenie, wspomaga regenerację organizmu i proces odchudzania. Saunowanie wskazane jest także, gdy występują u nas zaburzenia ukrwienia, choroby dróg oddechowych, czy choroby o podłożu reumatycznym.

Wiele osób, które dopiero rozpoczyna przygodę z saunowaniem, zastanawia się, jak długo powinno przebywać się w suanie. Otóż nie ma żadnej reguły. W saunie powinniśmy przebywać tak długo, dopóki czujemy się w niej komfortowo, choć nie powinniśmy przekraczać 40 minut. Podczas wizyty w saunie, możemy z niej wychodzić i wracać po chwili - wszystko zależy wyłącznie od naszych preferencji. W Finlandii większość osób zalicza co najmniej dwie sesje.

Natomiast po wyjściu z sauny powinniśmy wziąć chłodny prysznic. W Finlandii, każdy kto ma do tego warunki, zamiast wziąć prysznic, woli wskoczyć do jeziora lub po prostu wyturlać się w świeżym śniegu.

Przed pójściem do sauny warto także zapamiętać sobie radę specjalistów z Fińskiego Towarzystwa Sauny: Przed pójściem do sauny powinniśmy unikać obfitych posiłków i alkoholu. Jednak wizyta w saunie nie tylko wprowadza nas w dobry nastrój, ale sprawia także, że jesteśmy spragnieni i głodni. Właśnie dlatego po wizycie w saunie warto nawodnić organizm i zjeść wartościowy posiłek. 

W Hotelu & Restauracji Antonińska - to żaden problem! Zapraszamy do naszej strefy Wellness & Spa, gdzie czekają na państwa dwie sauny fińskie - tym bardziej, że teraz obowiązują Happy Hours: - 30% do godziny 15.00 - od poniedziałku do soboty, a następnie na uzupełnienie płynów i smaczny, regenerujący posiłek do naszej restauracji.

See on the map
This website uses COOKIES.

By browsing it you accept our cookies policy, according to your browser settings. Read more about Privacy Policy.

OK, close